A főtanácsadónak, köszönettel
Egymás elől is titkolják
A Nemzetbiztonsági Főszemlélő ma ezt írta olvasónaplójába:
Összeült a Védelmi Tanács. O.V. már előre kijelentette, hogy példátlan titkosszolgálati akció indult Magyarország ellen. Az ülésen további részletek kerültek napvilágra: „Az összehangolt lejárató akciót Ukrajna indította Magyarország ellen azért, hogy ellehetetlenítse az uniós tagságról szóló szavazási kezdeményezésünket. A Védelmi Tanács mai ülésén az is kiderült, hogy az ukránok az akció végrehajtása érdekében felélesztették magyarországi kapcsolataikat is, és egy magyar párt segítségével támadást indítottak a Magyar Honvédség ellen.” - mondta a miniszterelnök.
A Nemzetbiztonsági Főszemlélő biztos forrásból tudja, hogy ezzel kapcsolatban ma levelet (közérdekű adatigénylést) kapott Bíró Marcell, nemzetbiztonsági főtanácsadó. A levél szövege alább olvasható:
Bíró Marcell, Nemzetbiztonsági Főtanácsadó részére
Miniszterelnöki Kabinetiroda
Tárgy: Közérdekű adatigénylés a Nemzetbiztonsági Tanács tevékenységével kapcsolatban
Tisztelt Főtanácsadó Úr!
A 2011. évi CXII. törvény (az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról) 3. § 5. pontja szerint szerint az „állami feladatot ellátó szerv” (mint pl. a Nemzetbiztonsági Tanács) kezelésében lévő és tevékenységére vonatkozó vagy közfeladatának ellátásával összefüggésben keletkezett, a személyes adat fogalma alá nem eső, bármilyen módon vagy formában rögzített információ vagy ismeret, függetlenül kezelésének módjától, önálló vagy gyűjteményes jellegétől, így különösen (többek között) a „szakmai tevékenységre, annak eredményességére is kiterjedő értékelésére, a birtokolt adatfajtákra és a működést szabályozó jogszabályokra” vonatkozó adat közérdekű adat. A közfeladatot ellátó szerveket – a közérdekű adatigénylések tekintetében – válaszadási kötelezettség terheli.
Fentiek alapján a Nemzetbiztonsági Tanács tegnapi, 2025. május 13.-i, az ukrán-magyar „kémbotrányról” szóló ülésére vonatkozóan a következő közérdekű adatigénylést terjesztem elő:
1. Az ügy tárgyalásakor a miniszterelnök úr és a Tanács többi tagja véleményének kialakításakor figyelembe vette-e azt a beadványt („állampolgári észrevételt”) és a benne foglalt információkat az orosz titkosszolgálatok magyarországi befolyásáról, amely 2022. október 11-én 12:42-kor érkezett a Miniszterelnöki Kabinetiroda központi e-mail címére (mk.gov.hu), Kovács József úr, nemzetbiztonsági főtanácsadó, nemzeti információs államtitkárnak címezve?
A tartalma szerint közérdekű bejelentésnek vagy feljelentésnek minősülő beadvány „az egyre eszkalálódó orosz-ukrán háború kapcsán” előtérbe került „akut nemzetbiztonsági kockázatokra” igyekezett felhívni a figyelmet, és kifogásolta az illetékesek érdektelenségét az aláíró észrevételei és elemző tanulmányai iránt. A bejelentést az alábbi bekezdés zárta:
„Kérem, hogy a fenti fejleményekről azonnal tájékoztassa Orbán Viktor miniszterelnök urat, és a lehető legsürgősebben kezdeményezze a Védelmi Tanács összehívását, amelynek zárt ülésén kész vagyok a testület tagjainak bemutatni a bizonyítékaimat, ismertetni a helyzetértékelésemet, és előterjeszteni a megoldási javaslataimat.”
2. Kérdezem, hogy Kovács József altábornagy úr, a KNBSZ volt főigazgatója egyáltalán tájékoztatta-e a Tanács tagjait a beadványban foglaltakról, ahogy az a testület működési szabályai szerint kötelessége lett volna.
Meggyőződésem, hogy sem a miniszterelnök úr, sem pedig az olyan döntéshozó és -támogató testületek, mint a Nemzetbiztonsági Tanács vagy a nemzetbiztonsági szolgálatok nem lehetnek képesek megalapozottan állást foglalni az ország biztonságát érintő fontos kérdésekben (legkevésbé a bonyolult „kémügyekben”), ha még egymás előtt is titkolóznak.
3. Kérem kivizsgálni, hogy az említett, 2022. október 11-i – a jelen dokumentumhoz hasonlóan a Miniszterelnöki Kabinetiroda e-mail címén keresztül benyújtott – megkeresés kezelése ügyviteli és nemzetbiztonsági szakmai szempontból megfelelt-e a jogszabályoknak, a szervezeti és működési utasításoknak és a munkaköri leírásoknak, egyéb külső és belső szabályozóknak.
Kérem, hogy a fenti három kérdésre adott válaszát a feladó e-mail címére a lehetőségekhez képest minél előbb, de legfeljebb a törvényben előírt 15 napon belül küldje meg.
2025. május 14.
Köszönettel: Aláírás
A Főszemlélő megjegyzése: Ez lehetett volna akár feljelentés is, de nem az volt.